kniha ČAROVNÉ KONE

rozpráva o koňoch a o ceste k sebe


Kone nie sú len na jazdenie. Dokážu nás, ľudí, všeličomu naučiť a vyliečiť aj naše skrehnuté duše. Napísali sme o tom knihu. Nielen preto, že milujeme kone a stále ich nemáme dosť. Ale preto, že chceme zdieľať múdrosť prírody, inšpiratívne príbehy, lekcie od koní a aj zmysluplné aktivity s koňmi pre deti i dospelých.

Že vás kone až tak veľmi nezaujímajú? 

Možno, že začnú:-)


Ako a prečo vznikla kniha?

Kniha, ktorá mi vytryskla z duše má jednoduchý zámer - zdieľať skúsenosti zo života s koňmi a poučné príbehy o ceste k sebe. Cieľom je šíriť povedomie o tom, ako inak sa dá pozerať na spolužitie s koňmi v dnešnej spoločnosti. 

Nie som odborník na kone, veľa toho ešte neviem. Ale jedno viem určite - kone majú pre nás, ľudí, oveľa viac darov, ako len rýchle nohy, silu a nádherné telá. Kedysi nám kone pomohli "dobyť svet" a veľa pre nás trpeli a často ešte trpia. Ale už nastal čas, aby sme prestali bojovať so všetkým a všade a namiesto toho sme začali žiť v harmónii so sebou aj s okolitým svetom. A práve v tom nám môžu kone ešte pomôcť.

Daniela Tejkalová


Dnes je už vedecky dokázané, že kone majú pozitívny vplyv na telesné i duševné zdravie detí i dospelých. Pomáhajú zlepšovať telesnú koordináciu, sústredenie pozornosti, podporujú pamäť, záujem o spoluprácu i schopnosť učiť sa. Uvoľňujú stres, otvárajú srdcia, hoja rany a ukazujú cestu k sebe i k iným. Pomáhajú zdravým, aj tým s handikapom na tele či na duši.

Čím to ale je, že sú kone takí dobrí liečitelia a prečo nás to k nim tak ťahá... aj keď ich vlastne nepotrebujeme? A čo potrebujú kone? 

No... a práve o tom je táto kniha. 

Kone sú mimoriadne vnímavé a spoločenské zvieratá, bytosti s podobnými citovými väzbami a potrebami ako majú ľudia. Sú to majstri komunikácie a spätnej väzby. Často sa však na to vo svete koní zabúda a veľa koní tak trpí - telesne i duševne. Ľudia to ale budú schopní uvidieť a pochopiť až vtedy, keď s nimi nadviažu "spojenie" a otvoria sa ich darom. Dar je napríklad aj to, že vďaka nim lepšie uvidíme seba - svoje slabiny aj silné stránky, nerovnováhu v duši či na tele. Ak to prijmeme a budeme ochotní sa od nich učiť, môžeme tým pomôcť aj im a v našich životoch obnoviť harmóniu. 

Niektorí ľudia si zaobstarajú koňa, trénujú svoje jazdecké schopnosti a učia koňa všakovaké kúsky. Niektorí chodia len niekam jazdiť a niekto by sa to rád ešte len naučil. Ale nie každý z nich vie, prečo vlastne túži mať koňa po svojom boku... a čo sa od neho môže naučiť. Možno nie každý to potrebuje vedieť. Ani my sme to spočiatku nevedeli. 

Až časom sme zistili, že to vlastne kone učia a trénujú nás a nie my ich....

Úryvok z denníku:

Keď som už vyčerpala svoje zásoby náhradnej energie, keď som pochopila, že si chytám vlastný chvost a točím sa v kruhu dávno nepotrebných programov a že možno zomriem skôr, kým dokončím to, čo som chcela... podobne ako moji rodičia, ktorí podľahli bolesti a rakovine... rozhodla som sa konať. Dala som v práci výpoveď a bez zjavnej logiky, bez porady so skúsenými a bez vlastných skúseností som párkrát otvorila Bazoš... a kúpila som si koňa.  • Čo všetko sa udialo potom? 
 • Ako si Daniela poradila so svojou neposednou kobylkou Ninou? 
 • A čo zažilo ostatných 9 žien? 
 • Čo všetko sa od svojich koní a spolu s nimi naučili?
 • Prečo si ľudia vlastne kupujú kone? A prečo najviac ženy?
 • Čo potrebujú kone pre svoj spokojný a zdravý život?
 • A čo iné sa dá s nimi robiť okrem jazdenia na nich?

Je toho veľmi veľa o čom sa dá rozprávať na tému kone. Ale nie všetko sa dá vtesnať do slov. Život s koňmi je potrebné jednoducho žiť. Tu a teraz. 

Prečo sme sa teda rozhodli knihu napísať a vydať?

Dnešný svet je rýchly a čoraz rýchlejší. Nikto nemá čas a všetci sa niekam ženú. Ľudia chcú mať všetko hneď a bez námahy. Vrátane detí aj ľudí od koní. Namiesto spolupráce často bojujeme. Namiesto dialógu sa hádame a všímame si hlavne to, čo vyhovuje "mne". Nie celku. Na tom je postavená aj moderná ekonomika, podnikanie, šport, zdravotníctvo aj školstvo. Ale sú takto kone a ľudia šťastnejší, zdravší, príroda v rovnováhe a svet v miery? Ak máte pocit, že áno... táto kniha ani aktivity s koňmi nebudú pre vás.

Ak ale cítite, že rýchle tempo, vytrácajúci sa cit a čoraz väčšie nároky na výkon koní, detí i dospelých, nie je asi to pravé, možno tu nájdete inšpirácie ako z toho von.

Nie je to len párstránkový e-book. Je to skutočná kniha! A chystáme ju do tlače:-)


Autorky: Daniela Tejkalová, Hana Šišková a ďalšie ženy

Obrázok na obálke: Libuša Čtveráková 

Fotografie: Daniela Tejkalová a archív autoriek

Vydavateľ: OZ Čarovné kone

Distribútor: www.ecovea.sk 

TLAČ: pripravujeme do tlače

Formát: A5, mäkká väzba

Počet strán: 216 strán 

Množstvo farebných fotografií / momentiek zo života s koňmi

Predaj: k dispozícii začiatkom júna 2020

Cena: 13 eur

E-BOOK: k dispozícii 

Formát: e-PUB, MOBI, PDF

Počet strán: podľa zariadenia, 216 strán pre PDF

Okrem fotografií aj veľa kontaktov v podobe aktívnych linkov

Predaj: e-shop / www.Ecovea.skKÚPIŤ si môžete TU

Cena: 10 eur (obahuje bonus v podobe 10 fotografií čarovných koní)


O čom tá kniha vlastne je?

V prvej časti knihy prinášame inšpiratívne osobné PRÍBEHY 10-tich žien a ich koní. Sú určené pre každého a HLAVNE PRE ŽENY, ktoré hľadajú cestu spolupráce a vzájomnej radosti. Pretože tieto príbehy nie sú len o koňoch. Sú o CESTE K SEBE, o prekonávaní neočakávaných prekážok, hľadaní zmyslu vlastného bytia, vytrvalosti aj pokore.

"To, čo sa môžeme od koní naučiť, je nekonečne hodnotnejšie ako to, čo môžeme naučiť my ich!" Anita Ingebriktsvold (Nórsko)

V druhej časti nazvanej ROZPRÁVANIE O KOŇOCH získate veľa informácií, užitočných hlavne pre začiatočníkov vo svete koní, ale aj pre ľudí, ktorých kone jednoducho zaujímajú aspoň z diaľky. Veríme, že tam objavia zaujímavé časti aj tí, ktorí sú pri koňoch už dlhšie, len nemajú čas čítať:-) Nečakajte tu však návody na to "ako trénovať koňa". Skôr opačne, nájdete tu inšpirácie ako "prečo kone počúvať"... a až potom trénovať:-) 

Kapitoly obsahujú nasledovné témy:

 • Kôň ako symbol, Osudy koní na Zemi, Čo alebo kto je vlastne kôň?, Sociálny a citový život, Priestor a sloboda pohybu, Starostlivosť o zdravie, Partnerstvo s ľuďmi a komunikácia, Psychológia interakcie človeka a koňa, Aktivity pre duševné a telesné zdravie, Hipoaktivity s deťmi, Natural Horsmanship, Pozitívka / Pozitívny tréning, Práca zo zeme / Groundwork, Tanec s koňmi / Liberty, Prechádzky s koňmi v prírode, Vzdelávanie, osobný a firemný rozvoj a liečenie s koňmi, Hipoterapia, Rekreačné jazdenie a jazdecké školy, Financie - na rovinu, Kontakty na organizácie a ľudí, ktorí to cítia podobne


Kto sa podieľal na knihe?

Nie som skúsená koniarka. Som len niekde na začiatku. Ale mám okolo seba skvelých ľudí a aj k tvorbe knihy som prizvala ďalších. Prevažne to boli ženy, pretože sa zdá, že toho máme s koňmi veľmi veľa spoločného. Sú to ženy, ktoré osobne poznám a ktoré majú dlhoročné skúsenosti s koňmi, zaujímavé príbehy, múdre rady či inšpiratívne vhľady na spolužitie ľudí a koní. Spolu toho totiž vieme viac.

Daniela

Hlavnými autorkami knihy sú:

 • Daniela Tejkalová - filozofka, blogerka, koučka a sprievodkyňa na ceste životom - ideový zámer knihy, texty, grafické spracovanie a fotografie
 • Hana Šišková - hipologička, psychologička a koučka, osobný rozvoj a terapie s asistenciou koní - odbornosť, skúsenosti, texty

Svojimi osobnými príbehmi do knihy prispeli aj tieto úžasné a inšpiratívne ženy:

 • Karolína Čapková - trénerka jazdectva, táborová vedúca a lektorka osobného rozvoja s koňmi
 • Andrea Žemberová - detská lekárka a terapeut holistickej medicíny
 • Helena Pokorová - veterinárka, chiropraktička a lektorka seminárov transformačnej komunikácie
 • Anita Ingebriktsvold - lektorka osobného rozvoja s asistenciou koní (EPONA, EAGALA), učiteľka OneHorseLife, akupunkturistka koní, terapeutka Animal Assisted Therapy, učiteľka jogy Kundalini
 • Eva Bálizsová - realitná maklérka a motivačná blogerka
 • Zdeňka Jordánová - spisovateľka, maliarka a lektorka osobného rozvoja (Poznej svůj cíl)
 • Lenka Kňazovická - špeciálna pedagogička, terapeutka bilaterálnej integrácie a hipoterapeutka
 • Linda Kohanov - spisovateľka, lektorka osobného rozvoja a zakladateľka vzdelávacieho centra EPONA (terapie a aktivity s asistenciou koní)

Ak sa vám myšlienka knihy páči, môžete si ju predobjednať, alebo si získať e-book hneď. Alebo nás môžete podporiť aj inak:


Čo získate, ak si knihu či e-book kúpite?

 • Objavíte nové súvislosti o svete koní a o tom, ako sa môžeme učiť "od" prírody, nielen "o" nej
 • Ženy (aj nekoniarky) získajú inšpiráciu, že prekážky sa dajú prekonať, stačí naozaj chcieť a veriť si
 • Inšpiráciu na aktivity s koňmi 
 • Dobrý pocit, že ste pomohli šíriť myšlienku liečivej energie koní a partnerského vzťahu k prírode
 • Krásny aj praktický darček pre seba či svojich blízkych


Čo z toho budú mať iní?

 • Kone - získajú viac ľudských priateľov, ktorí budú chápať ich skutočné potreby a dary
 • Deti - nájdu viac príležitostí pre spoznávanie sveta prírody a trávenie svojho času
 • Verejnosť - získa nový pohľad na kone i inšpiráciu, kde hľadať stratenú rovnováhu
 • Ľudia s podobným zámerom - vzdelávania a rozvoja osobnosti s asistenciou koní, šírenia liečivej energie koní, hipoterapie či tréningov pozitívnou motiváciou, prácou vo voľnosti a zdravého chovu - dostanú priestor na zdieľanie a nájdu podporu pokračovať vo svojich aktivitách

Čo z toho budeme mať my? 

 • dobrý pocit, že v tom nie sme sami... kto takto vidí svet
 • odmeny pre ľudí, ktorí sa podieľali na knihe
 • možnosť pripraviť a vyrobiť tlačenú verziu knihy
 • splatiť výdavky na založenie a prípravné činnosti občianskeho združenia Čarovné kone
 • získať príspevok na ustajnenie a starostlivosť o kone (počas pozastavenia všetkých našich aktivít v čase koronavírusu)


Ešte stále vám niečo chýba? 

Napíšte nám!

Chete si knihu prečítať?