O KOŇOCH, 28.4.2019 

Téma: INŠTINKTY, KOMUNIKÁCIA A UČENIE KONÍ

Nedeľa, 28.4.2019 od 9:30 do 17:00


Stáva sa vám, že neviete, čo od vás kôň práve chce? Neviete, prečo sa správa tak, ako sa správa? Prečo sa plaší, aj keď z vášho pohľadu nemá dôvod? Alebo máte pocit, že vám pri tréningu nerozumie? Neplní úlohy, ktoré od neho chcete? Ide tlakom proti vám (vašej ruke, nohe ... )?

Pozývame vás na seminár, kde si povieme trochu viac o tom, čo je vlastne kôň. Aké sú jeho inštinkty, ako komunikuje, prečo sa správa tak, ako sa správa a aj čo ho motivuje alebo demotivuje učiť sa. Pozrieme sa aj na to, ako koňa ovplyvňujeme my sami, našim vlastným správaním, postojmi a emóciami. Prakticky aj teoreticky.


Čo vás čaká počas dňa?

Budeme sa navzájom počúvať, pozorovať aj pracovať s koňmi a aj so sebou.

Povieme si o inštinktoch koní a o tom, ako ovplyvňujú ich jednanie. Pozrieme sa na ich správanie, zvyky, potreby. Zameriame sa na komunikáciu medzi koňmi. Naučíme sa spoznávať signály, ktoré používajú medzi sebou a snažia sa pomocou nich komunikovať aj s nami. Na záver si rozoberieme spôsob, akým sa kôň učí a rôzne formy učebných metód, ktoré zvolíme na základe individuálnych potrieb koňa a nás a povieme si niečo aj o motivácii a udržaní pozornosti koňa.

Pochopenie inštinktov, správania koní, komunikácie a spôsobu učenia, nám pomôže lepšie pripraviť tréning, efektívnejšie kone vzdelávať a celkovo nám uľahčí akúkoľvek manipuláciu s nimi. Napríklad aj v prípade ochorenia, kedy vďaka poznaniu správania a komunikačných signálov vieme ľahšie a lepšie posúdiť, či má kôň problém, aký je to asi problém a následne aj kedy problém odznieva a stav koňa sa zlepšuje.

****

Hlavný lektor: Norika Vidová / Žiarica, www.okonoch.sk

Norika žije s koňmi 23 rokov. Jej prvý kôň, ktorého má od svojich 16tich, má dnes už takmer 29 rokov a stále sa teší dobrému zdraviu. Norika trénuje a vedie vlastné semináre venované prirodzenému partnerstvu a "koňskej komunikácii" od roku 2010. Doma sa stará o svoje dve kobyly a dvoch valachov a ďalšie zvieratá. Učila sa od svojich koní, ale aj od iných ľudí, napríklad osobne od J.F. Pignona a autorky knihy Koňejšivé signály a reč tela u koní, RACHAËL DRAAISMA.

Stretnutím sprevádza koučka, koniarka a terapeutka : Daniela Tejkalová, www.danielatejkalova.sk, www.carovne-kone.sk.


Cena: 45 €

Obed: možnosť objednania z blízkej reštaurácie, cca 5 eur

Miesto konania: Rodinná farma Vištuk

Počet účastníkov: 6 - 10